SCHIEDAM - Een verloren gewaand, historisch glas-in-loodraam dat in de voormalige Schiedamse fabriek Hollandia II heeft gezeten en daarna decennia in Delft heeft gelegen, is terug in Schiedam en wordt op vrijdag 12 september aan het Jenevermuseum overgedragen. Erfgoedorganisatie BOEi trof het raam aan tijdens de restauratie van het voormalige hoofdkantoor van chemieconcern DSM in Delft. Op 13 en 14 september, tijdens de VriendenLoterij Open Monumentendagen, kunnen bezoekers een kijkje nemen.
BOEi is bezig met de restauratie van het Groote Kantoor, voormalig hoofdkantoor van DSM in Delft, en stuitte daarbij op twee forse kisten. Daarin bleken twee historische ramen te zitten afkomstig uit de moutwijn-, gist en spiritusfabriek Hollandia II in Schiedam, aangeboden tijdens het 40-jarig jubileum in 1949.
Dankzij een bijdrage van de Stichting Vrienden van het Jenevermuseum konden de ramen door Het Ruijtenhuis worden gerestaureerd en zijn ze vanaf 13 september in Schiedam te bewonderen.
Sylvia Pijnenborg, directeur BOEi: “De ramen lagen tot onze verrassing al enkele decennia in Delft, maar horen natuurlijk in Schiedam thuis omdat ze iets vertellen over de Schiedamse geschiedenis en de rijke historie rondom jenever. Naast het jenevermuseum ligt de Havenkerk, die eigendom is van BOEi, die uiteindelijk ook deels gefinancierd is vanuit die jeneversuccessen. Leuk om te zien dat er veel verhalen samenkomen en dat de ramen nu weer zichtbaar worden voor het publiek.”
Leroy Fisscher, conservator jenevermuseum: “Deze ramen vertellen het verhaal van de modernisering in de jeneverindustrie. Fabrieken als Hollandia II en 'De Gist' in Delft vervingen in hoog tempo de honderden moutwijnbranderijen in Schiedam. Daarbij tonen de ramen een speciale band tussen Schiedam en Delft - twee belangrijke jeneversteden in de eerste helft van de twintigste eeuw. Behalve de esthetische waarde, zijn ze een prachtige toevoeging op het verhaal dat onze collectie vertelt!"
De ramen zijn vervaardigd door Frits en André henderickx, die in Schiedam veel glas-in-loodramen hebben vervaardigd en atelier hielden aan de Oude Sluis, in een pand van distillateur Wenneker. De ramen waren in 1949 een personeelscadeau ter ere van het 40-jarig jubileum van de Hollandia II fabriek, die 1922 in de polder in Graveland verrees. Die fabriek werd in 1988 gesloten en in 1991 gesloopt. Het glas-in-loodraam werd daarbij gespaard en in kisten overgedragen naar DSM. Het jenevermuseum heeft eerder al een deel van de inventaris van Hollandia II in de collectie opgenomen.
Over het Jenevermuseum
Het Nationaal Jenevermuseum in Schiedam vertelt het verhaal van de iconische drank jenever. In een voormalige moutwijnbranderij ontdek je het ambacht van distilleren, de rol van Schiedam als jeneverstad en de invloed van reclame op het imago van jenever. Ervaar het productieproces in de branderij ervaren, neem deel aan proeverijen in de proefbar en bewonder de rijke collectie van het museum. Het museum biedt een unieke blik op de geschiedenis en cultuur van jenever. Zie verder www.jenevermuseum.nl
Over BOEi
BOEi is een maatschappelijke onderneming gericht op herbestemming van cultureel erfgoed en gestart in 1995. Voor deze organisatie, voluit de Nationale Maatschappij tot Restaureren & Herbestemmen van Cultureel Erfgoed, Monumenten is alleen maar kopen en restaureren niet voldoende; het gaat erom betekenisvolle plekken nieuwe betekenis te geven en de verhalen te behouden voor toekomstige Nederlanders. Als Professionele Organisatie voor Monumentenbehoud (POM) brengt BOEi publiek en privaat samen. BOEi restaureert, ontwikkelt, adviseert en beheert, ook voor een breed scala aan andere bedrijven, overheden en eigenaars. Kijk op www.BOEi.nl voor meer informatie over de werkwijze, de projecten en de aandeelhouders van BOEi.
Fotografie
BOEi Nationale Maatschappij tot Restaureren & Herbestemmen van Cultureel Erfgoed