Stedelijk Museum Schiedam viert voor 2e keer Keti Koti met stadspartners

Stedelijk Museum Schiedam viert voor 2e keer Keti Koti met stadspartners

SCHIEDAM - Keti Koti (‘verbroken ketenen’ in Sranantongo, een in Suriname gesproken Creoolse taal) is een feestdag die de afschaffing van de slavernij in Suriname en op de voormalige Nederlandse Antillen herdenkt en viert. Voor veel Schiedammers is het een belangrijke dag.

In 2025 werd Keti Koti voor het eerst in Stedelijk Museum Schiedam gevierd. Ook dit jaar organiseert het museum Keti Koti in samenwerking met Surinaamse en Nederlands Caribische Schiedammers en betrokken stadspartners. Iedereen is welkom, jong en oud.

Doorgeven van kennis aan jongeren
​Dit jaar ligt de nadruk niet alleen op herdenken en vieren, maar vooral ook op het doorgeven van kennis aan jongere generaties. Naast aandacht voor het Nederlandse slavernijverleden, is er steeds meer ruimte voor de kracht en rijkdom van de hedendaagse Surinaamse en Caribische cultuur. Waar in Suriname en het Nederlands Caribisch gebied veel over Nederland werd geleerd, is die kennis andersom minder vanzelfsprekend.

Stedelijk Museum Schiedam richt zich met de Keti Koti viering op een breed publiek en biedt ook voor kinderen en jongeren een toegankelijke en inspirerende ervaring. Zo verschuift de focus op het verleden ook naar de creativiteit, veerkracht en schoonheid van de culturen die hieruit zijn voortgekomen. Daarmee draagt het museum bij aan wederzijds begrip en overdracht van kennis op toekomstige generaties.

 

Keti Koti in Schiedam
​In veel steden is er in juni volop aandacht voor de viering van de afschaffing van slavernij, zo ook in Schiedam. Bij verschillende locaties in de stad kun je je verder verdiepen in de herkomst en betekenis van Keti Koti. Bekijk hier ook de activiteiten van de stadspartners, zoals Wenneker Cinema, Theater aan de Schie en de Grote- of Sint Janskerk.

Keti Koti bij Stedelijk Museum Schiedam
​De viering bij Stedelijk Museum Schiedam vindt plaats op zondagmiddag 28 juni. Voor wie bekend is met de feestdag klinkt dit misschien gek; Keti Koti wordt landelijk herdacht en gevierd op 1 juli. Door de zondagmiddag te kiezen hoopt het museum ook veel reguliere bezoekers en voorbijgangers mee te nemen in de viering. Daarnaast geeft het Schiedammers de mogelijkheid om op 1 juli nog deel te nemen aan de vieringen in Rotterdam en de regio.

Feestelijk programma met optredens, kraampjes en eten
​Er staat een goed gevuld programma klaar met voor ieder wat wils. Iedereen is welkom vanaf 11.30 uur en zal feestelijk ontvangen worden met een drankje en de swingende beats van First Female Electric Brass

Om 12.00 uur wordt het programma geopend door burgemeester Harald Bergmann en Anne de Haij, directeur Stedelijk Museum Schiedam. Gevolgd door een Surinaams plengoffer onder begeleiding van Ludwina Elshuis: met Schiedamse jenever, gedoneerd door het Jenever Museum. Daarna kun je luisteren naar de Caribische soul- en gospel sound van AST.H.ER en de Surinaamse feestmuziek van Mahogany Quartet.

Wie meer wil ontdekken, kan o.a. deelnemen aan workshops Surinaamse angisa’s (haarband of hoofddoek) vouwen door Tailors & Wearers of een Surinaamse taalles volgen van Annie Zinhagel van Suriname Oso. Bibliotheek Schiedam leest op het museumplein voor uit het boek “Het meisje met de zaadjes in het haar.” 

(Gratis) Heri Heri – en schaafijs
​Natuurlijk wordt ook de traditionele maaltijd van Keti Koti geserveerd: Heri Heri. Deze maaltijd bestaat uit zoete aardappel, groene en gele banaan, cassave, gekookt ei en gezouten, gedroogde kabeljauw. Een uitgeklede versie van de maaltijd was vrijwel dagelijkse kost op plantages. Het eten van de maaltijd is daarom ook een manier om het leven op de plantages met elkaar te herdenken. De Heri Heri wordt gemaakt door het Schiedamse Carribean Bites en er zijn hapjes van Greetje. En voor wie wat zoets wil: er is schaafijs!

Programma Stedelijk Museum Schiedam
11.30 – 12.00 uur
* Inloop met drankje en swingende beats van First Female Electric Brass

​12.00 – 12.30 uur
* De opening wordt verricht door burgemeester Harald Bergmann en Anne de Haij, directeur Stedelijk Museum Schiedam
* Plengoffer onder begeleiding van Ludwina Elshuis 

12.30 – 13.00 uur
* Optreden van AST.H.ER

13.00 – 16.00 uur
* Gratis Heri Heri, workshops angisa (haarband, hoofddoek) vouwen, kraampjes met creatieve makers, muziek, dansoptredens, Surinaamse les en schaafijs!

Dit wil je weten
* Deelname aan de activiteiten is gratis.
Opgeven hoeft niet, maar is fijn voor de organisatie. Geef je deelname door via deze link. 
* Dresscode voor wie dat wil: Surinaamse koto of feestelijke kleding
* Het museum is tijdens de Keti Koti viering open. Bezoekers kunnen zich hier aanmelden voor een speedrondleiding door het museum. 

Georganiseerd in samenwerking met
​Gemeente Schiedam, de Bibliotheek Schiedam, Jenever Museum Schiedam, RADAR

Fotobijschrift
Keti Koti viering, Stedelijk Museum Schiedam

Fotografie
Fred Ernst, 2025

02-06-2026