SCHIEDAM - Op maandag 1 december om 11:00 uur zal burgemeester Bergmann het Liduinaraam onthullen bij het graf van Liduina in de Zuidbeuk van de Grote of Sint-Janskerk, waar vroeger de ingang naar de Liduinakapel was.
In het raam zitten vier glas-in-lood panelen met afbeeldingen van Liduina en Johannes de Doper met water als verbindend element; stromend en bevroren.
Naast de onthulling is er aandacht voor het idee achter het ontwerp en natuurlijk komt u meer te weten over Liduina. Er is zelfs Liduina-muziek op het orgel.
Zo vieren we niet alleen dat Schiedam 750 jaar stadsrechten heeft, maar ook dat de geschiedenis van de 600-jarige kerk nauw verweven is met de geschiedenis van de stad.
De bedevaartplek voor Liduina in het hart van de stad is toegankelijk voor bezoekers (elke dinsdag t/m zaterdag van eind april t/m eind sept en het hele jaar door elke zondag voor de eredienst).
Op maandag 1 december 2025 wordt om 11.00 uur het nieuwe Liduinaraam onthuld in de Grote- of Sint Janskerk door burgemeester Harald Bergmann.
Voorafgaand aan de onthulling zal er een korte uitleg zijn door Kirstain Houweling over de totstandkoming van het bijzondere raam dat gemaakt is door Glasatelier Oud Rijswijk te ’s Gravenzande. Ook zal Lidwien Meijer vertellen over het leven van Liduina en stadsorganist Arjen Leistra speelt muziek op het orgel uit de tijd van Liduina.
Na afloop bent u van harte welkom om een kopje thee of koffie te drinken. Aanmelden niet nodig. Adres: Lange Kerkstraat 37, ingang onder de toren.
Historische informatie
In de eerste eeuwen van de geschiedenis van Schiedam hebben twee vrouwen een belangrijke rol gespeeld: Vrouwe Aleida van Henegouwen (ongeveer 1230-1284) en Liduina (1380-1433).
Twee vrouwen van belang en bij allebei speelde de kerk een rol. Aleida stichtte de eerste parochiekerk, die later uitgebouwd is tot de St. Janskerk, in 1425 gewijd aan Johannes de Doper. Liduina was een heel gelovige vrouw, die kerkte in de St. Jan en na haar dood begraven is op het kerkhof van de St. Jan. Al tijdens haar leven werd zij een volksheilige, zij bekommerde zich om de armen. Na haar dood werd haar graf een belangrijke bedevaart plek.
In het boekje ‘Het graf van St. Liduina, “die maghet van Scyedam”, in de reeks Schiedamse miniaturen uit 1955, door A. Van der Poest Clement, Rijksarchivaris (oud archivaris van Schiedam) staat beschreven dat het graf van Liduina zich bevond aan de zuidzijde van de parochiekerk, naast de zijingang van het kerkgebouw, in een kapel, die vroeger (in 1615 niet meer) door muurwerk en een hek was afgescheiden, waar een raam is, waarop in enkele ruiten het leven van Liduina geschilderd is.
Precies op deze plek, waar de ingang naar de Liduinakapel was en waar een raam was waarop in enkele ruiten het leven van Liduina was geschilderd willen we graag een kunstwerk maken dat de verbinding legt tussen de naamgever van de 600-jarige kerk Johannes de Doper en Liduina, de volksheilige van Schiedam, die hier begraven lag.
Niet een traditioneel glas- in- lood-raam, maar een vloeiend stromend kunstwerk dat in enkele ruiten deze plek markeert en belangrijk maakt.
Niet alleen het verleden zichtbaar maakt, maar ook in deze kerk een plek creëert waar bedevaartgangers naar toe kunnen komen.
Het glas-in-lood kunstwerk krijgt afbeeldingen van Liduina en Johannes de Doper, met water als verbindend element, stromend en bevroren. Dit kunstwerk in glas houdt het bestaande raam volledig intact, komt los ervoor.
Zo vieren we niet alleen dat Schiedam 750 jaar stadsrechten heeft, maar ook dat de geschiedenis van de 600-jarige kerk nauw verweven is met de geschiedenis van de stad. En dat de toekomst van stad en kerk nauw verweven blijven. Een bedevaart plek voor Liduina in het hart van de stad, altijd toegankelijk voor bezoekers (de kerk is van eind april ’26 t/m het weekend van Open Monumentendag 12/13 sept ’26 open van dinsdag t/m zaterdag en altijd op zondag open voor de eredienst).
In steekwoorden uit briefing
Verbinding tussen naamgever van de kerk (Johannes) en Liduina; dit is verbeeld in stromend water dat stolt tot het ijs waarop Liduina is gevallen. Geschiedenis van de stad Schiedam en van de St. Jan komen hier samen.
De werkgroep GK 600 jaar
Herman Noordegraaf †, Elly Kruithof (secr.), Dirk Docter, Arjen Leistra, Nico Bouman, Kirstain Houweling (vz)
Fotografie
Hans van der Valk
